KALKULAČKA PRO VÝPOČET HYPOTÉKY

Hypoteční kalkulačka online

S výpočtem hypotéky vám pomůže naše hypoteční kalkulačka. Stačí zadat výši hypotečního úvěru, úrokovou sazbu, dobu splácení a pak už jen kliknout na tlačítko spočítat. Naše úvěrová kalkulačka vám ihned zobrazí měsíční splátku.

100 000 Kč 5 mil. Kč
5 let 20 let
0,5 % 15 %
Zobrazit splátkový kalendář

Co je hypotéka

Hypotéka je dlouhodobý hypoteční úvěr, který se nejčastěji využívá k nákupu nemovitostí za účelem bydlení. S hypotékou si můžete také zrekonstruovat svou nemovitost, přistavit novou bytovou jednotku nebo od základů postavit nový dům přesně podle vašich představ. A nejen to! S hypotékou můžete vyřešit i majetkoprávní vyrovnání v rámci dědického řízení nebo vypořádání spoluvlastnických podílů.

Hypotéky rozdělujeme na účelové a neúčelové.

Účelová hypotéka je určena pouze na řešení bydlení a věcí s tím souvisejících (koupě bytu či domu, rekonstrukce, výstavba nebo řešení majetkoprávního vypořádání).

Neúčelová neboli také americká hypotéka je určena na cokoliv. Získané finanční prostředky můžete použít na co jen budete chtít např. k nákupu auta, konsolidaci svých finančních závazků, k rozjezdu nebo rozvoji svého podnikání apod. Nevýhodou americké hypotéky je o něco vyšší úroková sazba než u klasické účelové hypotéky.

Přestože banky v poslední době neustále zvyšují úrokové sazby u hypotečních úvěrů, budou hypotéky vždy patřit k nejlevnějším a nejoblíbenějším úvěrům na trhu. Splátku hypotéky si můžete spočítat online na hypoteční kalkulačce.

HYPOTÉKA SOUČASNÝCH DNŮ

Vlastní bydlení v dnešní době? Zapomeňte!

Pořídit si nové bydlení nebo naopak rekonstruovat to původní bude pro občany čím dál těžší a pro některé se stane nedostupným luxusem. Je to z důvodu neustálého růstu cen nemovitostí a raketově zvyšující se úrokové sazby hypoték, která může atakovat hranici až 8 % ročně! A to není vše. Od 1. dubna 2022 ČNB výrazně zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Dle některých bank a hypotečních zprostředkovatelů se odhaduje, že nejméně 15-20 % potenciálních klientů na dnešní hypotéku nedosáhne.
Máte dotaz nebo potřebujete jen poradit?
Zašlete nám na vás telefonní kontakt a my vám zavoláme zpět.
Souhlas se zpracováním osobních údajů
Abychom vás mohli kontaktovat, uložíme si vaše telefonní číslo maximálně na dobu 6 měsíců. O svá data se nemusíte bát, slouží pouze pro vaše kontaktování. Data zásadně neposkytujeme třetím stranám. Více o tom, jak pracujeme s vašimi daty, si můžete přečíst zde.

Hypotéka jen se zástavou nemovitostí

Každá společnost, která poskytuje půjčky či úvěry podstupuje určité riziko, že klient nesplatí vypůjčenou částku. Aby banka či úvěrová společnost zajistila svou pohledávku, která je obvykle v řádu statisíců či milionů korun, podmiňuje poskytnutí úvěru pouze se sjednáním zástavního práva k nemovitosti.

Ručit můžete dokončeným nebo rozestavěným bytem či rodinným domem. Do zástavy můžete také nabídnout rekreační objekt nebo stavební pozemek. Nemovitost určená k zajištění úvěru musí být vždy zapsaná v Katastru nemovitostí a nacházet se na území České republiky.

Pokud klient své závazky dlouhodobě neplní a nechce plnit, může věřitel přistoupit k prodeji nemovitosti. Zástava nemovitosti je v podstatě pojistkou, kdy získané peníze z prodeje nemovitosti budou využity ke splacení dlužné částky.

Nemáte na splátku hypotéky?

Pokud nezvládáte platit hypoteční splátky včas, je třeba poohlédnout se po jiném řešení!

Chci nezávaznou nabídku »

Hypotéku můžete využít na

  • koupi bytu, rodinného domu či stavebního pozemku do osobního vlastnictví
  • celkovou rekonstrukci a opravy nemovitosti
  • na výstavbu nové nemovitosti
  • financování přístavby, nadstavby již existující nemovitosti
  • koupě podílu za účelem vypořádání společného jmění manželů u rozvodu, dědického řízení atd.
  • refinancování stávajícího úvěru, jehož finanční prostředky byly výhradně použity na investici do nemovitostí
  • zpětné proplácení vlastních finančních prostředků
  • u americké neúčelové hypotéky můžete finanční prostředky použit na cokoliv

Končí vám u hypotéky fixace?

V posledních měsících výrazně rostly nejen sazby hypoték, ale také ostatní výdaje související s bydlením. Nastanou situace, kdy domácnosti nebudou mít finanční prostředky na úhradu hypotečních splátek, které se zvýší i na dvojnásobek! Jak vysoké budou splátky po navýšení úroku si můžete spočítat na hypoteční kalkulačce.

A jak z toho ven?

Řešení může být několik, například prodej nemovitosti bez realitky za maximální cenu nebo často využívaný zpětný výkup nemovitosti s možností bydlení v nájmu.

ČASTÉ DOTAZY


Kdo má nárok na hypotéku?

Minimální věková hranice pro získání hypotéky je 18 let. Žadatel musí mít takové doložitelné příjmy, aby zvládl hypotéku splácet. Za posledních 3-5 let nesmí mít negativní záznamy v registrech dlužníků z důvodu špatné platební morálky. Aby mohla být hypotéka poskytnuta, musí se ručit vždy nemovitostí.

Jak získat výhodnější podmínky u hypotéky?

Výhodnější podmínky nabízí banka takzvaným „ideálním klientům“, kteří mohou ručit nemovitostí v žádané lokalitě, mají méně rizikovou profesi, vyšší vzdělání a příjmy, mají nižší LTV (poměr mezi hypotékou a cenou nemovitostí), žádají o hypotéku společně s manželkou či partnerem apod. Všechny tyto pozitivní parametry ovlivní výši úrokové sazby, a tím i měsíční splátku hypotéky.

Jaké jsou podmínky získání hypotéky od 1.4.2022

Od dubna 2022 je dle pokynů ČNB potřeba splňovat tyto nové podmínky: splátka hypotéky nesmí překročit 45 % čistého měsíčního příjmu (pro klienty mladší 36 let platí 50 %), celková výše úvěru nesmí přesáhnout 8,5násobek ročního čistého příjmu (9,5násobek pro klienty mladší 36 let), banka poskytne max. 80 % odhadu nemovitosti (max 90 % u klientů do 36 let). Hypotéka se poskytuje klientům s dobrou platební morálkou bez negativních záznamů v registrech dlužníků.

Co je DSTI (DEBT SERVICE TO INCOME)?

Limit ukazatele DSTI vyjadřuje poměr mezi celkovou měsíční splátkou všech úvěrů (půjčky, kreditní karty, kontokorent a hypotéky …) proti celkovému měsíčnímu příjmu. Výše DSTI nesmí přesáhnout hranici 45 %. U žadatelů mladších 36 let může být DSTI do výše 50 %. Splátku hypotéky vám vypočet naše hypoteční kalkulačka.

Co je DEFINICE DTI (DEBT TO INCOME)?

Od 1. dubna 2022 začne znovu platit parametr DTI při poskytování spotřebitelských úvěrů. Tento parametr vyjadřuje poměr celkového zadlužení proti celkovému ročnímu čistému příjmu. DTI nesmí být vyšší než 8,5. U žadatelů mladších 36 let může být maximálně 9,5.

Příklad: Žadatel s ročním čistým příjmem 360 000 Kč (30 000 Kč měsíčně) dosáhne maximálně na hypotéku ve výši 3 060 000 Kč. Je-li žadatel mladší 36 let dosáhne na hypotéku ve výši 3 420 000 Kč.

Co je LTV LOAN TO VALUE (RATIO)?

Vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti uvedenou v procentech. Od 1. dubna ČNB snižuje LTV na 80 %. V podstatě to znamená, že banky poskytnou hypotéku maximálně do 80 % odhadu nemovitosti. Pro žadatele do 36 je hranice 90 %.