Podmínky pro získání hypotéky 2022

Prudký propad na trhu hypoték se stává realitou

Plánujete si pořídit vlastní bydlení? Pak byste měli vědět, že od 1.4.2022 dojde k zpřísnění podmínek pro pořízení hypotéky, a nejen to. Levné hypotéky s úrokem okolo 2 % jsou už pouhým snem. Úroky hypotečních úvěrů koncem března 2022 atakují hranici 5 % a bude hůř.

Co se u hypoték od dubna 2022 změní

Od dubna 2022 budou platit přísnější limity pro poskytovaní hypoték. Změny se dotknou zejména maximální výše hypotéky (DTI), výše úvěru k hodnotě nemovitosti (LTV) a výše možného zadlužení (DSTI). Koncem března 2022 bude ČNB znovu rozhodovat o základních úrokových sazbách. Dá se předpokládat, že v důsledku krize na Ukrajině a rostoucí inflaci úrokové sazby nadále porostou.

Limit ukazatele LTV (LOAN TO VALUE)

Tento limit zobrazuje poměr mezi hodnotou zastavené nemovitosti a výši úvěru v procentech. Hodnota LTV uvádí, jakou maximální částku si můžete na konkrétní nemovitost půjčit. Jste-li mladší 36 let můžete si půjčit maximálně 90 % hodnoty nemovitosti. Pokud je vám více než 36 let půjčíte si maximálně 80 %.

Limit ukazatele DTSI (DEBT SERVICE TO INCOME)

Limit DTSI uvádí poměr mezi splátkou všech úvěrů (musí se započítat i splátka úvěru, o který žádáte) proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu, který máte. Pokud je vám více než 36 let nesmí tento ukazatel překročit hranici 45 %. Je-li vám méně než 36 let, je tento limit 50 %.

Pro představu: Máte čistý měsíční příjem 40 000 korun. Splátky všech úvěrů, včetně toho, o který žádáte, nesmí překročit celkovou splátku 18 000 korun. Jste-li mladší 36 let celková splátka úvěru může být až 20 000 korun.

Limit ukazatele DTI (DEBT TO INCOME)

Limit DTI zobrazujeme poměr mezi výši vašeho celkového zadlužení a výši vašeho čistého ročního příjmu. Je to limit, který byl v roce 2020 zrušen a který začne znovu od dubna 2022 platit. Pokud je vám více než 36 let, nesmí tento limit překročit 8,5násobek vašeho čistého ročního příjmu. Jste-li mladší 36 let, je hodnota limitována 9,5násobkem.

Pro představu: Pokud máte roční čistý příjem 480 000 korun, můžete si půjčit s hypotékou maximálně 4 080 000 Kč. Jste-li mladší 36 let půjčíte si o něco více, a to až 4 560 000 korun.

Další podmínky pro získání hypotéky

1. Věk žadatele
Minimální věková hranice pro získání hypoték je 18 let. Maximální hranice, do kdy musí být hypotéka splacena, je obvykle 67 let.

2. Bonita a čisté registry
Pro získání hypotečního úvěru je důležitá také vaše bonita. Tedy bankovní hodnocení toho, zda dokážete hypotéku bez problémů splácet. O tom, jestli hypotéku získáte, rozhodují také záznamy v registrech dlužníků, a to za posledních 3-5 let. Banky vždy kontrolují registry BRKI, NRKI a SOLUS.

3. Příjem
Příjmy musí být takové, abyste zvládli hypotéku v pohodě splácet. Příjmy, které banky obvykle uznají: mzda, příjmy z podnikání, renta, odměna pěstouna, rodičovský příspěvek, výživné na dítě, výsluhový příspěvek, některé důchody (invalidní, vdovský, sirotčí, starobní), příjmy ze současného i budoucího pronájmu a další.

4. Ručení nemovitostí
Hypoteční úvěr se poskytuje pouze s ručením nemovitostí. Obvykle se jedná o nemovitost, která je předmětem hypotečního úvěru. Do zástavy můžete rovněž poskytnout i jinou nemovitost nebo ručit i více nemovitostmi.

Výpočet hypotéky

Nastavte si hypotéku přesně tak, jak potřebujete!

Hypoteční online kalkulačka snadno a rychle vypočte měsíční splátku hypotečního úvěru.

Stačí zadat jen výši hypotéky, dobu splácení a úrokovou sazbu.

Spočítat splátku